Зелений тариф для українців: що зміниться після змін у законі
В кінці квітня народні депутати ухвалили законопроект №8449-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії», яким передбачається зміна системи підтримки. Таке рішення підтримали 251 депутат. Закон викликав масу реакцій в мережі. Спробуємо з'ясувати, кому і на які зміни чекати.
25 квітня Верховна Рада прийняла законопроект №8449-д і докорінно змінила регулювання галузі відновлюваної енергетики України.
Про що йдеться в законі?
В текст закону потрапила поправка №24, яка обмежує можливість для власників сонячних електростанцій, встановлених на землі приватних домогосподарств, продавати електроенергію за більш високою ціною (за "зеленим" тарифом), ніж та, яка зроблена на традиційних електростанціях.
Закон передбачає, що "зелений" тариф може бути застосований тільки до електричної енергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання, і якщо електростанція відповідає наступним умовам:
- енергію виробляють генеруючі установки приватних домогосподарств;
- їх потужність не перевищує 50 кВт;
- генеруючі установки встановлено на дахах та / або фасадах будівель та інших капітальних споруд.
Що і для кого зміниться?
Раніше продавати енергію за "зеленим" тарифом міг будь-яка людина, встановила у своєму домогосподарстві сонячну електростанцію (СЕС) потужністю до 30 кВт. За новими правилами, максимальна встановлена потужність електростанцій збільшиться до 50 кВт.
За новим законом електростанції потрібно розміщувати виключно на дахах та / або фасадах будівель.
Отже, для укладення договору купівлі-продажу електроенергії за "зеленим" тарифом власнику СЕС необхідно підтвердити право власності або користування спорудою, де встановлено сонячні панелі.
Зареєструвати право власності можна лише на ті будівлі або споруди, які не можна відокремити від земельної ділянки і перемістити без істотного знецінення. Інакше кажучи, споруда повинна мати фундамент, бути "капітальної", а не тимчасовою.
А щоб зареєструвати право власності на такі споруди, необхідно виконати ще ряд умов: дотримуватися порядок будівництва і введення в експлуатацію, передбачених законом "Про регулювання містобудівної діяльності".
Для більшості простих споруд це нескладно. Необхідно просто занести в реєстр дозвільних документів Державної архітектурно-будівельної інспекції України повідомлення про початок будівельних робіт, а згодом - декларацію про готовність об'єкта до експлуатації. Ці дії можна виконати онлайн через електронний портал адміністративних послуг.
Законопроект пропонує альтернативу тим, хто готовий займатися будівництвом і хоче розмістити сонячні панелі прямо на своїй земельній ділянці.
Всі зазначені вище обмеження не стосуються комбінованих вітро-сонячних генерувальних електроустановок. Тобто якщо ваша домашня електростанція, крім сонячних панелей, містить вітрову турбіну (вітряк), то всі її компоненти (і турбіну, і сонячні панелі) може бути розміщено прямо на землі. Але розмір "зеленого" тарифу для таких установок менше на 10-25% (залежить від року спорудження установки).
Чи потрібні зміни?
Парламентарії та представники Кабміну наполягають, що нові обмеження повинні боротися зі зловживаннями великих інвесторів, які займаються так званим дробленням.
Такі інвестори викуповують велика кількість земельних ділянок в одному місці і будують десятки дрібних, нібито "домашніх" СЕС замість однієї промислової, для роботи якої необхідно мати землю зі спеціальним цільовим призначенням, пройти велику кількість регуляторних процедур.
У підсумку такі хитрі інвестори витрачають менше коштів на реалізацію проекту і отримують «зелений» тариф для домашніх СЕС, вище, ніж тариф для промислових СЕС. Це суперечить ідеології "зеленого" тарифу. Адже домашні СЕС повинні продавати тільки надлишки енергії, не використовуються ними для власного споживання.
Кабмін також вважає, що закон дозволить стримувати зростання цін на електричну енергію. Але така позиція не надто обґрунтованою, враховуючи ринкову частку електроенергії, виробленої домогосподарствами у загальному обсязі виробництва електроенергії, - вона менше 1%.
Захисники домашніх СЕС стверджують, що "зелений" тариф для таких станцій - важливий інструмент підтримки сталого розвитку та розподіленої генерації. Ускладнення механізму сповільнить розвиток цього напрямку, адже площ дахів і фасадів капітальних споруд домогосподарства зазвичай недостатньо для розміщення потужною СЕС з вигідним терміном окупності.
К тому же нововведение полностью не закрывают возможностей для злоупотреблений через дробление крупных СЭС на малые. Домашних СЭС все равно остаются привлекательными по сравнению с регуляторными процедурами, которые нужно пройти инвестору для строительства полноценной промышленной электростанции.
Иначе говоря, законодатели и правительство актуализировали проблему: солнечные электростанции промышленных масштабов имеют преимущества «зеленого» тарифа, предусмотренного для домашних СЭС, и таким образом обходят требования закона.
Но принятые изменения не решают этого вопроса, а лишь немного осложняют жизнь нечестным владельцам СЭС. А вот для настоящих домашних СЭС новые правила могут стать серьезным препятствием для расширения. Чтобы исправить перекос, возникший, группа заявила о необходимости подготовки отдельного законопроекта, регулирующего работу домашних СЭС.
Если и вы заинтересованы такой инвестицией то уже сейчас вы можете задать все интересующие вас вопросы нашим консультантам по телефону:
+38 (068) 626-16-53
Наша компанія також надає БЕЗКОШТОВНИЙ розрахунок необхідної потужності сонячної станції для вашого будинку і вартості установки станції.
Почніть заробляти на сонячній енергії вже ЗАВТРА!
Легко і просто з Solensys.
- Время дачи наступило: как сэкономить на ее содержанииСолнечные батареи станут гарантом вашего приятного отдыха на даче!Время дачи наступило: как сэкономить на ее содержании
- Что означает «зеленый» меморандум для частных солнечных электростанций?От 10 июня весь украинский интернет гудит о том, что Кабинет Министров Украины одобрил проект меморандума о взаимопонимании по урегулированию проблемных вопросов в сфере возобновляемой энергетики в Украине.Что означает «зеленый» меморандум для частных солнечных электростанций?